STRIOGEN

Stria nedir?

Çatlak izi, cildimiz hızlı bir şekilde gerildiğinde veya küçüldüğünde gelişen bir yara izi türüdür. Ani değişim, cildimizi destekleyen kollajen ve elastinin yırtılmasına neden olur. Cilt gerildikçe çatlaklar oluşumu gerçekleşir.

 

Çatlak işaretleri, popülasyonun% 70'inden fazlasını etkileyen oldukça yaygındır. İki tip streç izi vardır - stria rubra (kırmızı veya yeni streç işaretleri) ve stria alba (beyaz veya eski streç işaretleri).

Stria ne sebep olur?

 

Adından da anlaşılacağı gibi, çatlaklar derinin gerilmesinden kaynaklanmaktadır, bu da derinin daha derin katmanlarında yapısal desteğin değişmesine neden olur. Çatlakların mikroskobik incelemeleri, kollajen ve azalmış elastinin yanı sıra dermal ödemde (şişme) değişiklik gösterir. Erken çatlak izleri, kan-damar sayısında ve iltihapta bir artış sergiler ve pembe-mor renk bozulmasına neden olur.

 

Stria neye benziyor?

Çatlakların ilk işaretleri pembe - mor çizgilerdir ve genellikle gövde üzerinde çapraz ve uzuv boyunca uzunlamasına ilerlerler. Erken çatlama izleri kaşıntılı olabilir. Zamanla streç izleri hafifler ve stria alba olarak bilinen soluk, kırışmış bir görünüm geliştirir.

 

Çatlak izleri en sık karın, iç kollar, sırt ve meme bölgelerinde görülür. Bu alanlarda uygun olmayan şekilde yüksek mukavemetli steroid kremleri kullanılıyorsa kasıklarda ve koltuk altlarında da çatlaklar oluşabilir.

 

Strialarda başka hangi problemler olabilir?

Ergenlik ve kilo alımı : Ağırlık kaldırma cihazları sıklıkla kollarda çatlaklar oluşturur. Ergenlikte, sırtta, karın bölgesinde ve göğüslerde çatlaklar oluşabilir.

Gebelik: Gebeliğin üçüncü ayında en sık görülen çatlaklar oluşmaya başlar. Buna hormonal değişiklikler ve hamilelikle ilişkili kilo alımı neden olduğu düşünülmektedir.

İlaçlar: Kortikosteroidler kremler, merhemler veya tabletler dermatolog gözetimi olmadan kullanılırsa çatlaklara neden olabilir.

Hastalıklar: Cushing sendromu, Marfan sendromu veya Ehlers-Danlos sendromu, bir kişinin çatlak izlerini geliştirmesine neden olabilir.


UYGULAMA

Prosedür öncesi uygulama alanı uygun peeling ile cilt yüzeyi temizlenmelidir.

 

UYGULAMA ALANLARI

 

Karın-Kalça-İç Bacak-Dizler-Alt Bacak-Göğüs

 

YÖNTEM

1) Çatlak izleri çevresinde Noktasal Depresyon.

2) Çatlakların üzerinde sürekli depresyon.

 

Uygulama bölgesine öncelikle Striogen Regenerating Moisturizing Cream uygulanır. Bölge kan akışını hızlandırmak için Endermo Aplikatör ile sürekli vacum masajı yapılır. Vakum Karın bölgesinde yan karından göbek merkezine doğrusal hareketlerle uygulanır. Diğer alanlarda kas yönünde yapılmalıdır.

Kısmi kan dolaşımı uyarılan bölge çatlaklarında metal aplikatör ile 2. Seviye uygulama başlar. Bu uygulama öncesinde bölgeye İhtiyaca uygun oranda Striogen Vita Complex Serum uygulanır. Metal aplikatör yardımı ile çatlak izleri etrafında noktasal ve iz üzerinde sürekli depresyon ile kontrollü hasar verilir.         Amaç

 

Fibroblastların uyarılması ve kollajen ve elastik liflerin yeniden yapılandırılmasını inşaa etmek amacı ile kontrollü hasar verme yoluyla atrofik skarın trofikliğini arttırmak .

 

Uygulama Sonrası

 

Uygulama alanı hafif şişmiş, kırmızı veya pembe olur ve hassaslaşır.

Alandaki kan damarları açılır, böylece kan oksijen ve besin maddelerinin uygulama alanına gelmesini sağlar. Oksijen iyileşme için şarttır.

Beyaz kan hücreleri, mikroplardan kaynaklanan enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur ve yarayı onarmaya başlar.

Bu aşama yaklaşık 2 ila 5 gün sürer.

 

Çoğalma aşaması

Proliferasyon aşaması, yaranın yeni ve sağlıklı granülasyon dokusu ile yeniden inşa edilmeye başladığı aşamadır. Granülasyonun oluşması için kan damarlarının yeterli miktarda besin ve oksijen alması çok önemlidir. Yeni oluşturulan doku, hücre dışı matris ve kollajen karışımından oluşur ve bu, zarar görmüş olanların yerini alacak yeni bir kan damarı ağının geliştirilmesine olanak tanır.

Olgunlaşma

Bu aşamada Uygulama alanı içinde fibroblastik aktivite ile fibrin ve fibronektin oluşumu ile beraber, kolajen oluşumu ve birikiminde artış meydana geldiği, dolayısıyla yara kapanması veya daralmasının başladığı aşamadır.14. günden sonra, kolajen liflerinin lifli bağ dokusunun çapraz bağlanma ile birlikte yeniden düzenlenmesi ve olgunlaşmasının görüldüğü üçüncü aşama ile birleşir.

Tadilat aşaması

Bu aşamada, kollajen yeniden düzenlenir 3 hafta boyunca, vücut kırık kan damarlarını onarır ve yeni doku gelişir. Kırmızı kan hücreleri, yeni dokuların temelini oluşturan sert, beyaz liflerden oluşan kollajen oluşumuna yardımcı olur.Cilt üzerinde yeni cilt oluşmaya başlar. Hasar iyileştikçe kenarlar içe doğru çeker ve çatlak alanları küçülür.

Genellikle, yeniden şekillenme süreci 21 gün sonra gerçekleşir.

Bu süreçte uygulama alanını nemlendirmek ve cilt onarımını desteklemek amacı ile ürün kullanımı şarttır.

Striogen Vita Comlex içeriğindeki  Retinol – Vitamin C- Vitamin E ve besleyici diğer maddeler ile cildin onarım mücadelesini destekler.

Striogen Regenerating Moisturizing Cream kuruyan hasarlı bölgenin nemlenmesini sağlayarak elastin onarımına destek verir.